Yves Rocher
Věrnostní klub
Newsletter
Seznam přání
Naše obchody
Můj účet
My cart
Actbeautiful

Seznamte se s vítězkami ceny Terre de Femmes!

Terre De Femmes, 20 let úcty k životnímu prostředí a angažovaným ženám.

 

Cena Terre de Femmes, kterou v roce 2001 začal udělovat Jacques Rocher, prezident Nadace Yves Rocher, slaví letos své 20. výročí. Oslava 20. narozenin je v životě člověka často období, kdy ještě nebere svět příliš vážně. Cena Terre de Femmes však od svého založení opravdu dospěla, pomohla podpořit obdivuhodné projekty, nadále se vyvíjí a zdaleka nepolevuje v úsilí chránit naši planetu. Je to krásné dobrodružství, které pomáhá ženám chránit životní prostředí a které se nyní díky 15 partnerským zemím rozšiřuje do více než 50 zemí. A to zdaleka není konec!

1. cena: Naomi FAGLA MEDEGAN, ocenění za solidaritu k životnímu prostředí.

Cestování, směs kultur a neobyčejná setkání. Tak by se dala třemi slovy shrnout osobnost Naomi Fagla-Medeganové, vítězky ceny Terre de Femmes za rok 2021 od Nadace Yves Rocher. Naomi je mladá žena, která vyrůstala na předměstí Paříže a narodila se kolumbijské matce a otci beninského původu. Díky kontaktu s odlišnými kulturami se v ní už od útlého dětství zrodila přirozená zvědavost a vždy věděla, že chce cestovat a potkávat lidi z celého světa.

Po mnoha zkušenostech ze zahraničí se Naomi usadila právě v Porto Novo, hlavním městě Beninu. Otevřela tam Comptoir du Plastique, iniciativu odměněnou Nadací Yves Rocher za obdivuhodný model cirkulárního hospodářství založený na sběru plastového odpadu. Právě plast totiž představuje skutečnou pohromu pro životní prostředí. „Populace je zde velmi chudá,“ vysvětluje Naomi. Na tomto místě je prvořadé přežít, ne zabývat se environmentálními problémy. Naomi k celé problematice přistoupila pragmaticky a zabila tak dvě mouchy jednou ranou. Podařilo se jí zaměstnat lidi trpících chudobou, aby třídili odpad, který pak výrobci recyklují k opětovnému použití. Tato aktivita poskytuje pravidelný příjem téměř stovce lidí a iniciuje skutečnou osvětu.

2. cena: Lotty MOREY, Strážkyně zeleného pokladu v Amazonii.

Nic ji neudělá šťastnější, než pobyt v lese v obklopení přírody, mezi stromy, kde je ve svém živlu. Lotty Morey, prezidentka sdružení Biodiversité Amazonienne, je další vítězkou ceny Terre de Femmes 2021 od Nadace Yves Rocher. Toto ocenění získala za svůj závazek k ochraně amazonského deštného pralesa

Jako držitelka koncese na více než 40 000 hektarů půdy v Peru (4násobek rozlohy Paříže!), Lotty podporuje ochranu přírody na obrovském území, které skutečně miluje.

Lotty se narodila v Peru, ve vesnici v horní části Amazonie na břehu řeky Huallaga, a prakticky vyrůstala v ráji, ale lásku našla ve Francii, kde se usadila ve věku 23 let. Jako majitelka hrnčířského obchodu v Toulouse podnikala časté cesty do zemí svého původu a zpět do Francie kvůli dovozu keramiky. „Až po návratu do Peru jsem si naplno uvědomila škody způsobené požáry a odlesňováním,“ svěřila se Lotty. V roce 2004 učinila radikální rozhodnutí. Prodala svůj podnik a investovala všechny své peníze, aby ochránila oblast, která jí tak učarovala. Na tomto místě se koncentruje sedm druhů tropických pralesů s mimořádně bohatou biodiverzitou. V doprovodu svého týmu navzdory hrozbám obchodníků dohlíží na ochranu lesa před činností pytláků a spolupracuje s rodinami ze 4 okolních vesnic, což je přibližně 1200 lidí, na rozvoji ekonomických alternativ těžby dřeva.

3. cena: Joanne BOACHON, žena angažovaná ve stavebním průmyslu

Joanne Boachon je mladá architektka a zároveň kreativní žena oddaná ochraně životního prostředí.

Joanne, vítězka ceny Terre de Femmes 2021 od Nadace Yves Rocher, se vyznamenala svojí angažovaností v oblasti, která je veřejnosti stále málo známá – ve stavebnictví. Od roku 2017 se prostřednictvím sdružení Minéka v regionu Villeurbanne snaží o opětovné využití materiálů používaných na stavbách a staveništích, které by jinak skončily na smetišti.

Materiály, které zachraňuje před zahozením na skládku, nabízí veřejnosti za nízké ceny a pomáhá tak udržitelnému stavebnictví či renovaci. „Zamyslela jsem se nad otázkou opětovného využití použitých materiálů ze staveb,“ říká Joanne, protože stavebnictví patří k největším producentům odpadu a zároveň hlavním těžařům surovin na světě. Tento sektor svou činností mimořádně zatěžuje biodiverzitu a životní prostředí. V roce 2020 se Joanne díky jejímu projektu podařilo odklonit téměř 2 600 tun odpadu ze smetišť v regionu Villeurbanne.

Speciální cena k 20. výročí: Emilie VARRAUD a košíky štěstí.

Emilie Varraud, vítězka ceny Terre de Femmes z roku 2014, získala i letos ocenění od Nadace Yves Rocher za projekt „Paniers de Thau“. Iniciativa zpočátku spočívala v tom, aby rybáři a chovatelé měkkýšů se sídlem na březích laguny Etang de Thau ve francouzském departmentu Héraut, byli v přímém kontaktu se zákazníky, kteří chtěli odebírat místní suroviny zodpovědně a s ohledem k životnímu prostředí. O sedm let později se tato myšlenka stala realitou. Projekt nyní sdružuje výrobce, chovatele či zahradníky a poptávka neustále roste. Zájem je například o lokálně vyrobené konzervy, mléčné výrobky, maso, chléb, ovoce a zeleninu. Paniers de Thau d'Emilie se rozrostl a v současnosti sdružuje téměř 70 místních výrobců, rybářů, pěstitelů ústřic a zahradníků.

Za sedm let se obrat čtyřnásobně zvýšil, do iniciativy se zapojilo téměř 70 výrobců, zapojených je 5 vesnic a téměř 5 000 domácností si každý týden objednává lokální výrobky. „Nesmírně mě těší, jak se našemu projektu daří,“ říká Emilie. „Před 12 lety jsem začala úplně sama a od té doby se ke mně připojilo 36 dobrovolníků. Jsem opravdu ohromená nadšením, které moje myšlenka podnítila.“ Vítězka se svým úsilím zdaleka nekončí a nadále rozšiřuje své aktivity. Pomáhá například znevýhodněným domácnostem, které si nemohou dovolit kvalitní potraviny. Emilie je opravdovou hrdinkou, která si zaslouží uznání!

Další články